Svečano je i posebno bilo ove godine 13. lipnja u župnoj i samostanskoj crkvi Svetog Antuna u Beogradu. Toga dana katolička crkva slavi najomiljenijeg sveca svijeta, Svetog Antuna, a on je ujedno patron župe i franjevačkog samostana u Beogradu.
Franjevci su u Beogradu dugo prisutni kroz povijest, a ove godine navršilo se punih sto godina kako su napravili samostan na Crvenom krstu. Proslava ove značajne obljetnice započela je još uvečer 12. lipnja misnim slavljem koje je predvodio fra Ivica Jagodić, provincijal franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda iz Zagreba. Po završetku misnog slavlja, održana je promocija knjige „Korespondencija 1932–1956. Fra Josip Markušić – Jože Plečnik“. Riječ je o vrijednom dvotomnom izdanju koje donosi prepisku između bosanskog franjevca fra Josipa Markušića i znamenitog slovenačkog arhitekte Jožeta Plečnika. Obilježavanju ove važne obljetnice nazočili su ispred Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Rep. Hrvatske Milan Bošnjak I Vedran Iskra, zamjenik veleposlanika Rep. Hrvatske u Rep. Srbiji Ivan Zeko Pivač, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, te brojni drugi gosti.
Na sam blagdan Svetog Antuna služeno je više svetih misa, I na više jezika. Prijepodnevno euharistijsko slavlje predvodio je fra Zdravko Dadić, provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene, a dok je popodnevnu misu predvodio kardinal Ladislav Nemet, beogradski nadbiskup i metropolit. On je istaknuo kako Franjevci imaju poseban način vođenja pastoralnog rada i života u zajednici, a to je biti blizu naroda. Premda ih je samo trojica, on to uspješno rade u Beogradu, i po tome su poznati.
Gvardijan samostana fra Ilija Alandžak istaknuo je da je Beograd pokazao i pokazuje i danas da mi nismo došljaci ni tuđi gosti, nego povratnici u staru postojbinu, citirajući zapis fra Leonarda Čuturića iz 1930. godine, naglasio je povijesnu povezanost franjevaca s gradom.








